JAK VYBRAT LYŽE

DĚTI A JUNIOŘI:

Tato kategorie zahrnuje modely určené pro nejmenší lyžaře. Jedná se především o lehké a snadno ovladatelné lyže. Díky malému rádiusu jsou velmi točivé. Dětské lyže mají většinou stejné složení a tak hlavně rozhoduje jejich design. Ideální je, aby si je děti vybrali sami a chtěli na nich lyžovat.

Pro rekreační lyžaře doporučujeme zvolit délku lyží o 15-20cm kratší, než je výška postavy (cca mezi ramena a bradu). Zdatnější lyžaři mohou zvolit lyže o 10cm kratší oproti výšce postavy (nos).

 

DOSPĚLÍ:

Správná volba lyží je vždy závislá na několika kritériích. V první řadě záleží na tom, v jakém terénu se chcete pohybovat. Při výběru sjezdových lyží je nutné brát v potaz také Vaše lyžařské dovednosti a preferovaný styl jízdy. Délka lyží by se tedy měla pohybovat od brady až lehce nad postavu lyžaře. Čím mají lyže větší radius, tím by měli být delší.

 

Schopnost lyžaře:

Začátečník: Lyžař, který teprve začíná, případně lyžuje sporadicky. Pro ně jsou ideální volbou lyže měkčí, většinou s kompozitovým nebo lehkým dřevěným jádrem. Lyže jsou snáze ovladatelné a nekladou začínajícímu lyžaři větší odpor, také usnadňují započetí a vedení oblouku. Tyto lyže jsou vhodné na pomalejší a kontrolovatelnou jízdu.

Pokročilý: Lyžuje delší dobu, ovládá lyže na úrovni, která mu dovolí sjet všechny sjezdovky. Pro pokročilé lyžaře doporučujeme lyže s dřevěným jádrem, popřípadě s vyztužením, ať už karbonu nebo titanalu. Lyže lépe drží na tvrdším podkladu, zároveň však příliš nekladou odpor. Jejich ovládání nevyžaduje vynaložení příliš velké síly.

Sportovní: Lyžař, který vyhledává na svahu rychlost. Pro takového lyžaře jsou nejvhodnější sportovní lyže s dřevěným jádrem, s vyztužením, většinou titanal a karbon, který zvyšuje tvrdost lyží. Díky tomu jsou lyže stabilní při vysokých rychlostech a drží na tvrdém podkladu. Ovládání těchto lyží vyžaduje větší dávku síly, dynamiky a technické zdatnosti. 

 

Terén:

Upravená sjezdovka: Pokud budete lyžovat výhradně na upravených sjezdovkách, pak se zaměřte na lyže typu slalomkaall-mountain nebo obřačka. Tyto lyže se sice liší svým profilem, ale všechny jsou vhodné na upravené sjezdovky.

Mimo sjezdovku: Pokud vás láká jízda mimo sjezdovku, jsou pro vás vhodné lyže s označením Freeride. Lyže si poradí i s jízdou na neupravených svazích s hlubokým sněhem.

Park: Rádi děláte triky, skáčete nebo jezdíte pozadu? V tom případě jsou pro vás nejlepší volbou lyže z kategorie Freestyle. Lyže jsou jako dělané pro jízdu ve snowparku.

 

Radius (krojení) lyží:  Jedná se o poloměr oblouku, který by lyže opsala za ideálních podmínek.

Slalomové: Lyže jejichž doménou jsou krátké carvingové oblouky. Jsou úžší pod vázáním, díky čemuž jsou velmi rychlé v přehranění, ale bývají nestabilní v měkkém a rozbitém sněhu. Tyto lyže mají malý rádius do 13m. Proto je vhodnější vybrat lyže v kratší délce. Lyže jsou vhodné pro jízdu na upravené sjezdovce při rychlé a dynamické jízdě.

All-mountain: Velice oblíbený typ lyží, které zvládnou jak upravenou, tak i rozbitou a nerovnou odpolední sjezdovku. Allmountain lyže mají pod vázáním šířku 75-90 mm. Lyže jsou stabilní při jízdě v nerovném terénu, což nahrává skvělému zážitku lyžování po celý den. Větší šířka lyže znamená, že přehranění je pomalejší než u užších lyží. All-mountain lyže uspokojí všechny kategorie lyžařů, od začátečníků až po sportovní lyžaře. S tímto typem lyží můžete také jezdit mimo upravenou sjezdovku, což z nich dělá univerzální lyže.

Obřačky: Lyže, které jsou vhodné na šiřokou sjezdovku s minimem lyžařů. Lyže jsou hůře ovladatelné pro jejich velký rádius nad 17m. S tímto typem lyže se hůře manipuluje a doporučuje se pro sportovní lyžaře. Sportovní obřačky jsou užší, což umožňuje rychlé přehranění, ale vyžadují perfektně upravenou sjezdovku. Na druhou stranu však mají perfektní vlastnosti ve vysokých rychlostech, při středních a dlouhých obloucích. Pokud jste sportovní lyžař, tak se určitě nebojte délky a zvolte si lyže stejně dlouhé jako jste vy.

Freeride lyže:  Jsou určeny především do volného terénu. Mají větší šířku pod botou (85 – 115 mm), tím i celkově větší plochu lyže, která umožňuje tzv. proplouvání prašanem. Tyto lyže se však neztratí ani na upravené sjezdovce, zejména na měkkém, rozježděném sněhu.

Freestyle lyže: Vhodné do snowparku, na skoky a trikové lyžování. Mají zvednuté patky pro jízdu pozadu. Lyže lze využít i na sjezdovce.

 

Délka lyží:

Určitě to je otázka na kterou není jednoduchá odpověď, jak se říká deset lidí, deset názorů. Ideální délka lyží by měla být vždy podle zdatnosti lyžaře, každému vyhovuje něco jiného. Rekreační lyžaři by měli mít lyže maximálně po bradu - kratší lyže jsou lépe ovladatelné a nejsou tak rychlé. Čím zdatnější lyžař, tím může mít lyže delší. Víme, že vybrat správné lyže není nikdy jednoduché, proto můžete využít náš Výměnný program, aby jste mohli každý rok zkoušet jiné lyže, dokud nenajdete ty pravé, popř. podle vašich plánů, kde budete daný rok lyžovat.

 

Dětské: mezi ramena a bradu. Lyže kratší o 15cm až 20cm z výšky lyžaře (neplatí pro oddílové lyžaře)

Juniorské: mezi ramena a špičku nosu. Lyže kratší o 10cm až 20cm z výšky lyžaře (neplatí pro oddílové lyžaře)

Slalomové: mezi bradu a špičku nosu. Lyže kratší o 10cm až 15cm z výšky lyžaře

All-mountain: mezi kořen nosu a bradu. Lyže kratší o 5cm až 15cm z výšky lyžaře

Obřačky: nad výšku postavy po kořen nosu. Lyže + 10cm až - 10cm z výšky lyžaře

Freeride: nad výšku postavy po špičku nosu: Lyže + 5cm až - 15cm z výšky lyžaře

Freestyle: Lyže mohou být v délce od ramen nebo až do výšky lyžaře

Tyto délky jsou pouze doporučené. Vždy zohledněte vaše schopnosti a dovednosti.


Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).